Články
Rázová vlna
4. 4. 2017
Rázová vlna je akustická vysokoenergetická zvuková vlna, která se objevuje v atmosféře při bouřkách během světelných výbojů. Můžeme ji slyšet i po průletu nadzvukového letadla v podobě charakteristického aerodynamického třesku.
V medicíně se fyzikálních vlastnosti rázové vlny využívá od roku 1980 k rozbíjení žlučových a ledvinových kamenů. V posledních letech menší systémy nacházejí uplatněni při léčbě bolestivých onemocněni pohybového systému, tj. převážně v ortopedii, revmatologii, neurologii a při rehabilitaci. Léčebný proces je realizován přenosem rázové vlny z aplikátoru přístroje na bolestivé místo na těle, kde nastartuje hojení tkáně.
Jak léčba rázovou vlnou funguje?
Aplikace rázové vlny na poškozenou tkáň má nastartovat reparační a regenerační proces. K tomu dojde stimulací metabolizmu tkáně spolu s výrazným zlepšením lokálního prokrvení.
Jaká je úspěšnost terapie?
Po aplikaci 2 až 3 procedur rázovou vlnou u správných indikací uvedlo více než 80 % pacientů, že jejich obtíže byly výrazně zmírněny, nebo dokonce zmizely.
Jak terapie probíhá?
Před aplikací terapeut pohmatem lokalizuje bolestivé místo, kam aplikuje ultrazvukový gel. Ten zajistí cílený a někdy i mírně bolestný přenos energie rázové vlny a zamezí ztrátě energie během přenosu. Následně pak terapeut aplikátorem pohybuje s aplikátorem rázové vlny nad bolestivým místem s cílem ošetřit postižená místa.
Jak dlouho terapie trvá a jak často se aplikuje?
Terapie probíhá podle indikace lékaře v závislosti na diagnóze a charakteru obtíží. Jedna aplikace trvá většinou 5 až 10 minut. Nejčastěji se 1× až 2× týdně provádí 3 až 5 aplikací.
Nejčastější indikace léčby:
Jaká onemocnění jsou rázovou vlnou léčena?
- bolestivá onemocněni ramenních kloubů (šlach a svalů, s kalcifikacemi i bez nich)
- onemocněni loketních kloubů (svalových úponů na vnitřní i zevní straně kloubu), „golfový“ či „tenisový loket“ (radiální nebo ulnární epikondylitis)
- bolesti kolenního kloubu (nejčastěji „skokanské“ koleno), poškozeni úponové šlachy pod čéškou
- bolesti v oblasti holeně (syndrom tibiální hrany)
- bolest Achillovy šlachy
- ostruha patní kosti
- chronické bolesti krční, hrudní i bederní páteře při spondylartróze páteře
- úponové bolesti (šlach a svalů) obecně, tj. tendinitidy či entézopatie a burzitidy nejčastěji ramenních a kyčelních kloubů včetně trochanterické burzitidy (v oblasti velkého hrbolu stehenní kosti)
- svalový hypertonus a bolestivé svalové spoušťové body při onemocněních páteře
- uvolnění tzv. „trigger pointů“, svalových spasmů, vyvolávající chronické bolesti
Léčba rázovou vlnou se vždy provádí pouze na specializovaných pracovištích.
obr. 1: Rázová vlna - RTG ramena s nálezem kalcifikací v oblasti šlachy m. supraspinatus
obr. 2: Rázová vlna - RTG ramena po aplikaci rázové vlny
Další informace si můžete přečíst i tady www.pasa.cz